Home / Meetings / IMBIZO / IMBIZO II / Workshop 2

Workshop 2

Large-scale regional comparisons of marine biogeochemical and ecosystem processes: Research approaches and results

Workshop 2 presentations

Day 1 - Monday Oct. 11, 2010

     
8:45-9:15 Opening Session / Welcome  Julie Hall
9:15-10:00 Plenary 1: Stoichiometry, trophic dynamics, and all that jazz Kevin Flynn
10:00-10:45 Plenary 2: Food web sensitivity to enhanced stratification Paul Wassmann
10:45-11:15 Coffee Break
11:15-12:45

Plenary 3: Controls on ecosystem structure: The need for an integrated fisheries to biogeochemistry approach
 Part I: Controls on ecosystem structure: the need for an integrated fisheries to biogeochemistry approach

 Part II: A biogeochemical perspective

Ken Frank
 Chris Sabine
12:45-13:45 Lunch
13:45-14:00 Introduction and plans for regional comparisons workshop Raleigh Hood /
 Ken Drinkwater
14:00-14:20 Session 1 "Comparative methodology" Ken Drinkwater
14:00-14:20 Large-scale regional comaprisons of ecosystem processes: methods and approaches Louis Legendre
14:20-15:30 Session 2 "Integrating biogeochemistry and food webs" Raleigh Hood
14:20-14:40 Geochemistry and ecology of the Namibian upwelling system Kay Emeis
14:40-15:00 Comparisons of end-to-end models of shelf ecosystems John Steele
15:00-15:20 East-west comparison of the Subarctic Pacific ecosystems: influences of physical processes on the dynamics of iron, phytoplankton and zooplankton Hiroaki Saito
15:20-15:30 Discussion  
15:30-16:00 Coffee Break
16:00-18:00  Session 2 "Integrating biogeochemistry and food webs" (continued)  
 16:00-16:20 Can we conduct global ecosystem comaprisons using a single model structure and parameterization? Olivier Maury
16:20-16:40 Regional ecosystem responses to global change Raghu Murtuggude
16:40-17:00 Modelling approaches to investigate geographical variation of fish responses to climate forcing Shin-ichi Ito
17:00-18:00 Discussion: How do we improve integration of biogeochemistry and food web research? Ken Franck and
Chris Sabine
18:00 Ice breaker

Day 2 - Tuesday Oct. 12, 2010

9:00-10:30  Session 3 "Regional comparisons – High latitudes" Ken Drinkwater
9:00-9:20

Spring bloom dynamics in the polar ocean shelf regions analyzed using satellite sensed surface chlorophyll concentrations

Yngve Børsheim
9:20-9:40

The Barents and Chukchi Seas Compared - Why is the Barents so much more productive?

George Hunt
9:40-10:00 Synthesis of Southern Ocean food webs Eileen Hofmann
10:00-10:20

Biochemical characterization of sediments and benthic macrofauna from the Eastern Antarctic Peninsula and the South Eastern Weddell Sea

Elisabet Sane
10:20-10:50 Coffee Break
10:50-12:30 Session 4 "Regional comparisons – From estuarine to basin scale" Raleigh Hood
10:50-11:10 A steady-state comparative simulation of dissolved organic matter cycling in idealized oceanic, coastal and estuarine surface waters: the role of the planktonic community structure David Keller
11:10-11:30

Structure and function of food webs at contrasting sites in the central and southern North Sea

Suzanne Painting
11:30-11:50

Comparison of coastal versus mid-basin Black Sea ecosystem processes

Baris Salihoglu
11:50-12:10

Link between atmospheric deposition and downward flux of metals and carbon in seawater: Cases of Eastern Mediterranean and Black Sea

Nikoalos Mihalopoulos
12:10-12:30

Modification of dynamical and biogeochemical processes by the Indian Ocean Dipole: contrasting the Arabian Sea and Bay of Bengal

Jerry Wiggert
12:30-13:30 Lunch
13:30-15:00  Session 4 "Regional comparisons – From estuarine to basin scale" (continued)  
13:30-13:50

Rich biodiversity of copepods in Bay of Bengal compared to Arabian Sea: Synthesis of data for the past 50 years; effect of biogeochemical features

Rosamma Stephens
13:50-14:10

Coastal upwelling systems under changing climate: A comparative study of the California and the Canary Current systems

Zouhair Lachkar
14:10-14:30

Particle distributions, vertical fluxes from the euphotic zone, and the potential role of flux feeders as gatekeepers

Dave Checkley
14:30-15:00 Discussion: How should comparative studies be conducted? S. Painting, B. Salihoglu, G. Hunt
15:00-15:30 Coffee Break
15:30-16:30 Discussion: How should comparative studies be conducted? (continued)  
16:30-19:00 Joint Poster Session

Day 3 - Wednesday Oct. 13, 2010

 
9:00-10:30  Session 5 "Intra- and Interbasin Comparisons" Raleigh Hood
9:00-9:20 Regional comparisons across the North Atlantic subtropical gyre: Differences in nutrient supply and the biological carbon pump Susanne Neuer
9:20-9:40 Temporal variability in organic matter inventories in the oligotrophic North Pacific Ocean and the Sargasso Sea: a HOT and BATS comparisons Matthew Church
9:40-10:00 BATS and HOT: Comparative analysis of similar yet different marine ecosystems Michael Lomas
10:00-10:20 Spatial and temporal variations in carbon fluxes in the tropical oceans: comparisons of Pacific and Atlantic Oceans Wendy Wang
10:20-10:30 Discussion  
10:30-11:00 Coffee Break
11:00-12:30 Breakout sessions: discussion of issues that cross-cut all three workshops  
12:30-13:30 Lunch Buffet
13:30-15:00 Breakout sessions: discussion of issues that cross-cut all three workshops  
15:00-15:30 Coffee Break
15:30-17:30  Session 6 "Global comparisons" Ken Drinkwater
15:30-15:50 Large-scale regional comparisons of marine biogeochemistry and ecosystem processes: application of production models as a tool to identify key factors within and between ocean basins Jason Link
15:50-16:10 Inter-ocean comparisons of oceanic food webs: can latitudinal differences in prey composition be used to understand impacts of ocean warming?  Frédéric Ménard
16:10-16:30 A comparison of the biological pump in different ocean regions Ken Buesseler
16:30-16:50 A comparison between a 3D ecosystem model and satellite observations of phytoplankton community structure in the global oceans Taka Hirata
16:50-17:10 A global comparison of marine ecosystem response to fishing using a suite of ecological indicators Jason Link
for Alida Bundy
17:10-17:30 Discussion  
19:30 Conference Dinner

Day 4 - Thursday Oct. 14, 2010

9:00-10:00 Discussion: What have we learned from comparative studies? John Steele,
Susanne Neuer
10:30-11:00 Coffee Break
11:00-12:30 Discussion: Where do we go from here? Raleigh Hood,
 Ken Drinkwater
12:30-13:30 Lunch
  Workshop 1 Final Report Dan Repeta
  Workshop 2 Final Report Raleigh Hood
  Workshop 3 Final Report Mickael Landry
  Best young scientist Award - Closing IMBIZO Julie Hall